Posted on

Засіб від прокрастинації: техніка Помодоро

Засіб від прокрастинації: техніка Помодоро

Постійно відволікаєтеся на меми в інстаграм, відео в ютубі або повідомлення улюбленого каналу в Телеграма? З технікою тайм-менеджменту Помодоро ви зможете стати більш продуктивними і не розтягувати роботу на цілий день. Що це за Помодоро і як користуватися цим інструментом – розповідаємо в матеріалі.

У чому суть техніки Pomodoro?

Якось в далеких 1980-х італійський студент Франческо Чирилло втомився витрачати багато часу на домашні завдання. Він хотів якнайшвидше завершувати неприємні справи і переходити до відпочинку. І щоб працювати ефективніше, вирішив скористатися таймером у вигляді помідора (звідси і назва техніки). Механізм спрацьовував кожні 10 хвилин, тому хлопець розділив університетські завдання так, щоб на виконання одного витрачати не більше 10 хвилин. І зауважив, що таким чином дійсно встигав зробити більше.

Сьогодні деталі техніки дещо змінилися, але суть залишилася тією ж: працювати над завданнями проміжками по 30 хвилин, де 25 хвилин витрачати на роботу, а 5-10 хвилин – на відпочинок. Один такий проміжок називають «помідором».

Приблизно так працює техніка Помодоро зараз:

 1. Ви складаєте список завдань, які потрібно виконати протягом дня.
 2. Розставляєте пріоритети, формуючи певну послідовність пунктів у плані.
 3. Починаєте роботу. Але попередньо включаєте таймер на 25 хвилин.
 4. Через 25 хвилин робите перерву на 5-10 хвилин.
 5. Повторюєте так 4 рази і після останнього робите перерву на 15-30 хвилин. Це може бути кава-брейк або обід.
 6. І ще 4 «помідора», і знову велику перерву. І так протягом усього робочого дня або поки не виконаєте всі завдання. Якщо працюєте з 8-годинним графіком, «помідорів» у вас буде 12-14, а довгих перерв – 3.

Чим корисна техніка Помодоро?

Головна мета техніки Pomodoro – відучитися від багатозадачності і постійних отвлеканія, прокачати навик концентрації на важливому.

У чому ще користь техніки:

 1. Ви зосереджено працюєте над одним завданням , а не перемикайтеся між кількома. Ви знаєте, що за 25 хвилин продуктивної роботи отримаєте 5-10 хвилин відпочинку. Можете, нарешті, відповісти на повідомлення в месенджерах або зробити невелику зарядку.
 2. Ви встигаєте більше за меншу кількість часу. Це один з найважливіших принципів техніки Помодоро. Ви не шукаєте двадцять п’ятого годину в добі, а вчіться грамотно розпоряджатися 24-ю.
 3. Ви швидше досягаєте своїх цілей. Звичайно, спочатку їх треба поставити, розділити на частини (провести декомпозицію) і маленькі завдання. А техніка Помодоро допоможе не відволікатися в процесі.
 4. Ви зможете ефективно планувати свій день . Знаючи, скільки ресурсів на які за обсягом завдання потрібно, при плануванні ви навряд чи внесете в to-do list зайві справи.
 5. Ви не зриваєте дедлайни. Знаючи свої можливості, ви будете чітко встановлювати реалістичні дедлайни і перестанете їх порушувати.

В результаті, після впровадження техніки Помодоро, ви зможете працювати стільки ж часу, що і завжди, але більш ефективно.

Кому підійде техніка Помодоро, а кому вона тільки зашкодить

Хоч це дійсно ефективний інструмент, він підходить не всім.

Кому не варто орієнтуватися на принципи Помодоро:

 1. Тим, чия діяльність пов’язана з постійною комунікацією. Це адміністратори, секретарі, SMM-менеджери, фахівці технічних служб і т.д. Спрогнозувати, коли саме вам напишуть, дадуть термінове доручення або захочуть провести скайп-кол, не завжди реально.
 2. Ви більш продуктивні в стані потоку. Це стосується творчих фахівців, яким зручніше попрацювати безвідривно кілька годин, а потім відпочити. Для таких людей техніка Помодоро виглядає як покарання, а не спосіб підвищити ефективність.

Це не означає, що такі працівники не можуть бути продуктивними. Можуть, але за рахунок інших інструментів.

А ось перелік тих, кому варто спробувати вимірювати робочий час в «помідорах»:

 1. Основні ваші завдання рутинні, однакові за змістом та обсягом. Наприклад, ви годинами ретушуєте фото або додаєте новий контент на сайт. Якщо ви вже знаєте, скільки часу потрібно на одну стандартну задачу, спланувати робочий день в форматі «помідорів» легко, а дотримуватися такого графіка зручно.
 2. У робочих процесах мінімум комунікації. У вас є чіткі завдання, які треба виконати, комунікувати з командою майже не потрібно, раптові зустрічі навряд чи передбачаються.
 3. Ви швидко втрачаєте концентрацію і втомлюєтеся від рутини. У такому випадку ви, швидше за все, підсвідомо тестували техніку Помодоро і робили через більш-менш рівні проміжки часу невеликі перерви. І це правильний шлях.

Що ще потрібно знати про техніку Помодоро?

Вам не обов’язково працювати «помідорами» тривалістю строго 30 хвилин

Почніть з такої схеми, оскільки вона є загальноприйнятою, а далі спостерігайте за собою і адаптуйте під себе. Кому-то легко тримати концентрацію і 40 хвилин, а хтось вже через 15 починає заглядати в екран смартфона. Ваше завдання – не строго дотримуватися таких нормативів, а бути ефективними, а для цього іноді потрібно відійти від загальних норм і розробити власні. Однак важливо, щоб всі ваші «помідори» мали однакову тривалість. Наприклад, 40 хвилин, з яких 30-35 хвилин ви працюєте, а 5-10 хвилин відпочиваєте.

Перерви обов’язкові!

Без них втрачається суть техніки. Перерви дозволяють забезпечити ту саму зміну діяльності, про яку говорять експерти по тайм-менеджменту, і не так швидко втомлюватися. І якщо тривалість «помідорів» міняти можна, то з тривалістю перерв краще не експериментувати. 5-10 хвилин для відпочинку дійсно досить.

Читайте також

👑
ЧТ., 12/12КАР’ЄРА
Як будуваті кар’єру без перевтомі та вигорання?

Під час змін не повинно бути розумового навантаження

Потрібно виділити 5-10 хвилин на те, що не вимагає роздумів. Ідеально – подивитися новий кліп улюбленої групи або стрічку в соцмережах, випити кави, потанцювати.

Якщо відволіклися, таймер анулюється і заводиться з нуля повторно

А як інакше? Зате ще й дисципліну прокачає!🙂

Навіть якщо вас відволікають, намагайтеся не порушувати «помідорний» графік

Щось хоче колега? Попередьте, що виконуєте термінове завдання, і повідомте, коли зможете відписати. Відповідно, після закінчення «помідора» не забудьте відповісти. З’явилася термінова, незапланована завдання? Швиденько внесіть її в список справ на день, як-то відзначте (кольором або символом) і після закінчення актуального «помідора» перейдіть до неї.

Якщо ви закінчили завдання до сигналу таймера, не починайте перерву

Краще виконайте якесь невеличке справа, дайте відповідь колезі, почніть робити наступне завдання. Важливо дотримуватися графіка.

Сервіси і програми для планування за принципом Помодоро

Звичайно, можна контролювати свій «помідорний» графік за допомогою будильника або таймера на телефоні. Для цього заздалегідь розпишіть план щохвилини і встановіть на телефоні будильники на кожні 25 і 5 хвилин, і не забудьте про великі 15-30-хвилинних перервах.

Але краще скористатися готовими додатками і сервісами, які автоматизують ваш графік.

Для Windows:

 • TeamViz;
 • Tomighty;
 • Keep Focused;
 • Pomodoro Timer.

Для телефону: 

 • Clockwork Tomato (Android);
 • Flat Tomato (iOS);
 • Pomodoro timer (Android);
 • Focus To-Do: Pomodoro Timer & To Do List (iOS);
 • Pomotodo (Android);
 • Forest (iOS, Android).

Розширення в браузері:

 • Tomato’Clock (для Google Chrome);
 • Pomodoro clock (для Mozilla Firefox);
 • Strict Workflow (для Google Chrome);
 • Pomodoro Todo (для Google Chrome).

Подружитися з технікою Помодоро нескладно. Головне – хоча б спробувати і бути готовим, що перший час піде на адаптацію. Але результат того вартий.